Skip to consent manager Skip to main content Skip to search Skip to category navigation Skip to footer
ORDERS PLACED BEFORE 14:00 WE SHIP ON THE SAME WORKING DAY
Meguiar's Hair & Fibre Removal Brush
• Meguiar's Hair & Fibre Removal Brush - brush accessory for targeted vehicle cleaning
• Developed for professional detailing processes.
• Microfibre construction.
• Specified application: hand, dual action.
• Meguiar’s Hair & Fibre Removal Brush for Pet Hair in Your Car.

only 14,06 €
incl. 19% VAT , plus shipping costs
RRP: 17,58 €
Available - pickup ready
Delivery time: 1 - 3 workdays * (DE - int. shipments may differ)

Meguiar's Hair & Fibre Removal Brush - brush accessory for targeted vehicle cleaning

Meguiar's Hair & Fibre Removal Brush is a brush accessory for targeted vehicle cleaning. Product code X1140EU identifies this exact version.

Meguiar’s Hair & Fibre Removal Brush for Pet Hair in Your Car. Electrostatic, double-sided rubber brush for carpets and upholstery.

Features and application area

  • Developed for professional detailing processes.
  • Microfibre construction.
  • Specified application: hand, dual action.
  • Meguiar’s Hair & Fibre Removal Brush for Pet Hair in Your Car.

Pack, size and supplied item

The supplied item follows the complete product name. Accessories or pack sizes not stated are not included in this description.

How to prepare the surface, apply the product correctly and complete the appropriate aftercare is explained in the detailed application instructions below this description.

  • Trader packaging unit: 6 units
Manufacturer information: Name: Meguiar’s Deutschland GmbH
Street name: Carl-Schurz-Str. 1
Postal code, City: 41453 , Neuss
Country: Deutschland
State: Nordrhein-Westfalen
Meguiars Hair & Fibre Removal Brush
Meguiar's Hair & Fibre Removal Brush
only 14,06 € *

Other customers also bought:

Available - pickup ready
Available - pickup ready
Available - pickup ready
Available - pickup ready
Available - pickup ready
Available - pickup ready
Available - pickup ready
Meguiar's Hybrid Ceramic Detailer 768 ml
only 24,05 € *
31,31 € per 1 l
Available - pickup ready
Meguiar's M205 Ultra Finishing Polish 3,78 litres
only 102,64 € *
27,15 € per 1 l
Available - pickup ready
Meguiar's Ultimate Waterless Wash & Wax 769 ml
only 19,88 € *
25,85 € per 1 l
Available - pickup ready
ProfiPolish Clay Bar mild 200 g
19,90 € *
99,50 € per 1 kg
Available - pickup ready
Available - pickup ready
Goods ordered | 24 Expected on 02.10.2026.

Reviews:

Be the first to rate this! Your review helps us and others!

We want to ensure that you are fully satisfied with our high-quality car care products. After you've tested them, we look forward to hearing your opinion. Support others in their purchasing decision by leaving the first review for this item. We are eager to hear your feedback!:

Loading ...